Space Giant este o companie care s-a dezvoltat într-un mod natural și organic evoluand an după an și proiect după proiect.

Suntem dezvoltatori, designeri și analiști care oferă o gamă largă de servicii și know-how pentru a dezvolta capabilități digitale menite să ajute întreprinderile să devină destinații online de top. Echipa noastră oferă cele mai noi tehnologii și pune în aplicare cele mai bune soluții disponibile în prezent pe piață. Soluțiile noastre sunt complet personalizate și adaptate nevoilor clienților.

Creștem alături de clienții noștri și oferim soluții de înaltă valoare, concentrandu-ne atenția asupra calității muncii și lucrand pentru succesul clienților noștri.

Istoric

Space Giant s-a nascut in anul 2012 din dorința de a oferi o alternativa pe piața locală de servicii informatice și de design. Viziunea companiei a fost aceea de a crea aplicatii durabile si care sa aduca valoare adăugată pentru utilizatori.

Fiecare proiect a fost tratat ca și cum ar fi al nostru pentru a le oferi cele mai bune soluții clienților. Am fost empatici și am ascultat activ pentru a înțelege clientul iar pasiunea pentru tehnologie ne-a ajutat sa gasim energie chiar și în cele mai dificile momente.

Produse / servicii oferite

Space Giant oferă următoarele servicii:

Dezvoltare aplicații web

Oferim servicii de dezvoltare software-uri end-to-end și construim aplicații web personalizate pentru companii. Inginerii noștri transformă complexitatea în soluții simple, dar puternice, ușor de utilizat. Deoarece suntem mai mult decât o simplă companie de dezvoltare a aplicațiilor web, putem oferi scalabilitate pentru a vă ajuta afacerea.

Dezvoltare aplicații mobile

Space Giant oferă servicii complete de dezvoltare aplicații mobile de la arhitectură, strategie și dezvoltare pana la optimizare și întreținere.

Blockchain

Alătură-te puterii perturbatoare a Blockchain pentru a schimba cursul afacerii tale. Space Giant vă poate ajuta să înțelegeți beneficiile adoptării acestei tehnologii de ultimă generație, să evaluați impactul adopției tehnologiei Blockchain pentru afacerea dvs. și să analizați cea mai optimă implementare pentru nevoile dvs.

Site de prezentare

Un site web este cel mai important instrument de marketing pentru un brand. Poate livra conținut bogat unui public numeros într-o perioadă scurtă de timp. Ne asigurăm că site-ul dvs. web îndeplinește toate cerințele majore: aspect, independență în  conectivitate, design receptiv, navigare eficientă și coerentă a browserului etc.

Obiective de dezvoltare

Space Giant are ca și obiectiv o creștere organică nefortata, bazată pe fundamente sociale și tehnologice solide  folosind resurse de cea mai înaltă calitate.

Despre angajați

Echipa noastra este motivata sa resolve probleme reale ale societății cu ajutorul tehnologiei informației. Evoluția societății este din ce în ce mai alertă și în consecință  abordarea problemelor care apar nu mai poate fi una clasică. Se cere inovație continua cu baze solide, scalabilitate și agilitate.

De aceea echipa Space Giant este ’manata’ de dorinta de a ’face diferenta’ în acest domeniu. Ceea ce oferim noi angajatilor este transparența și implicare totala în tot ceea ce facem. Noi le deschidem ușile către noi oportunități de dezvoltare, îi ascultăm și le apreciem contribuția.

Profilul angajatilor Space Giant e de exploratori care își doresc sa cunoasca cat mai mult si sa se simtă liberi în același timp.

Tehnologii, standarde, patente, rating-uri

In ceea ce priveste tehnologiile folosite, echipa SpaceGiant nu este atat de dependenta de un anumite stack de dezvoltarea. Experienta si pregatirea inginerilor le permite sa se adapteze spre orice provocare software. Standardele folosite depinde exclusiv de ceea ce se doreste a fi dezvoltate, in functie de caz se echipa aplica modelul de arhitectura care se potriveste, aplica si stack ul de tehnologii care este optim. In esenta echipa poate produce solutii simple, cum ar fi un site de prezentare sau solutii complexe care necesitate calcul distribuit arhitectura DDD microservicii si scalare automata. Datorita pregatirii echipa poate acoperi orice etapa din lantul de construire a unui soft, de la analiza tehnica sau de business, de la UI / UX pana la configurare si instalare tool-uri pentru deployment si securizare server. Daca ar fi sa rezumam cele mai folosite tehnologii pana acum ar fi:

  • PrivateSky and Ethereum blockchain
  • js, React-Native, Angular, jQuery, Redux, Node.js Mocha, Sion, Chain, Jest, Enzyme, Material-UI, HTML5, CSS, JavaScript, Express, Bootstrap, Yarn, Expo si altele
  • Java, Spring, SpringBoot, Android, PHP, Laravel, .NET, C#, bash scripting si altele
  • Oracle DB, MySql, SQLite, GraphQL si altele.
  • Docker, apache, nginx, Linux, windows si alte tool uri din categoria devops

Principalele proiecte

ArtChain este un proiect de cercetare finanțat de Uniunea Europeană și dezvoltat în parteneriat cu Facultatea de Informatică din Iași, România. Prin acest proiect a fost dezvoltata o aplicație web complexă, care este un mix între tehnologiile off-chain și on-chain. Viziunea acestui proiect este de a construi un instrument care să pună artistul pe „locul pilotului” prin redefinirea procesului de finanțare a artei. Bazându-ne pe blockchain, am construit un proces end-to-end transparent astfel încât tot profitul să fie obținut de către artist – nici un tert implicat. Dispunerea unui cont care este eligibil pentru investiții vă permite să participați la finanțări deschise cu token-ul intern, obținând în schimb acțiuni de la o anumită lucrare de artă. Acțiunile pot fi vândute fie înainte de finalizarea piesei de artă, fie după aceea. Când opera de artă este vândută, acțiunile deținute sunt convertite în bani. Ca orice altă aplicație blockchain, un portofel permite trimiterea / primirea de tokens ACH, care sunt compatibile cu blockchain-ul PrivateSky. Tehnologiile utilizate includ un cadru întreg construit cu React.js, Redux și Node.js urmând arhitectura DDD. Blockchain este construit de la zero de către Facultatea de Informatică. Următoarele faze includ adăugarea de funcții precum galeria online, schimbul și altele.

FoodCorner este un mix între un  site web de prezentare și o aplicație web. Site-ul de prezentare afișează categoriile și paginile cu descrierea fiecărui restaurant, inclusiv informații de contact și alte pagini publice. De asemenea, include o pagină de administrare privată, accesibilă prin conectare numai de la anumite IP. Aplicația web permite administratorului să administreze restaurantele și detaliile acestora. Aplicația a fost implementată folosind React și Redux pentru frontend și Node.js pentru backend.

Cadoul Smart elimină disconfortul de a primi același cadou de mai multe ori în timpul unui eveniment. Un cadru PHP, numit Laravel, a fost utilizat pentru backend, având în vedere constrângerile stabilite de client. Bootstrap și jQuery au fost utilizate pentru frontend. Pentru a reduce costurile, a fost utilizat un modul SMS personalizat pentru notificările utilizatorului.

Soluție de management pentru afacerile cu multiple puncte de lucru este un produs intern SpaceGiant care poate fi utilizat ca o instanță privată. Aplicația web servește ca instrument de administrare end-to-end pentru întreprinderile care lucrează cu abonamente pentru clienți. Configurarea instanțelor poate fi disponibilă în câteva ore. Aplicația are două roluri diferite, unul pentru administrator și unul pentru angajați. Administratorul poate adăuga toate tipurile de afaceri din sistem, fără restricții. De asemenea, permite adăugarea de locații de afaceri nelimitate.Această aplicație a fost construită folosind Node.js pentru backend, jQuery și Bootstrap pentru frontend și Android pentru modulul SMS. Aplicația rulează ca un proces de sistem Linux cu NGINX configurat ca proxy invers.